34ADP51B1M1QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ADP51B1M1QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Packaging :
Bulk
Mounting Style :
Through Hole
Actuator :
TOGGLE
Switch Action :
LATCHED AND MOMENTARY
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage - Rated DC :
28V
Illumination Color :
Termination Style :
Solder Lug
RoHS :
Details
Actuator Type :
Standard Round
Voltage Rating - DC :
28V
Reach Compliance Code :
Compliant
Base Product Number :
34ADP
Electrical Life :
40,000 Cycles
Contact Current(AC)-Max :
5 A
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Product Status :
Active
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Published :
Mount :
Panel
ECCN Code :
EAR99
Product Category :
Toggle Switches
Package :
Bulk
Body Height :
10.41 mm
Contact Form :
DPDT
JESD-609 Code :
e4
Termination Type :
Solder
Switch Function :
On-Off-Mom
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
18 Weeks
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Illumination Type, Color :
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating (DC) :
28 V
Illumination :
Non-Illuminated
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Radiation Hardening :
No
Grayhill
Lamp Type :
Throw Configuration :
DPDT
Min Operating Temperature :
-30°C
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Bushing Thread :
HTS Code :
Contact Current(DC)-Max :
5 A
Mounting Type :
Panel Mount
Product Type :
Toggle Switches
Max Operating Temperature :
85°C
Actuator Length :
10.41mm
Series :
34A
Illumination Type :
Non-Illuminated
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Silver
Subcategory :
Switches
Body Breadth :
11.43 mm
Power Rating :
400 mVA
Circuit :
Contact Voltage(AC)-Max :
125 V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Voltage - Rated AC :
125V
Pbfree Code :
yes
Features :
Ingress Protection :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Illumination Voltage (Nominal) :
Surface Mount :
No
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Current Rating :
5A
Voltage Rating (AC) :
125 V
Brand :
Grayhill
Datasheets
34ADP51B1M1QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"