34ADP49B1M3QT
Mfr.Part #
34ADP49B1M3QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact Current(DC)-Max :
5A
Contact Plating :
Silver
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Bushing Type :
Body Length or Diameter :
12.7mm
Product Type :
Toggle Switches
Feature :
Black Actuator
Termination :
Quick Connect
Contact Resistance :
0.01mOhm
Bushing Length :
0.35 inch
Length - Termination :
0.25 inch
Voltage - Rated AC :
125V
Switch Action :
Momentary
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Center Contact Plating :
Silver
Termination Type :
Quick Connect
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon
Voltage - Rated DC :
28V
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Series :
34A
Product Status :
Active
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Through Hole
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Panel Mount
Contact Current(AC)-Max :
2A
Features :
Black Actuator
Terminal Length :
0.25 inch
Termination Style :
Quick Connect - 0.062 (1.5mm)
Surface Mount :
No
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Actuator Length :
21.34mm
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating - DC :
28V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Body Height :
8.89mm
Body Breadth :
11.43 mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Current Rating :
5A
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Datasheets
34ADP49B1M3QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"