34ADP48T7M1QT
Mfr.Part #
34ADP48T7M1QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Series :
34A
Contact Plating :
Silver
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Body Height :
8.89mm
Current Rating :
5A
Bushing Length :
0.448 inch
Grayhill
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Length - Termination :
0.156 inch
Voltage Rating - AC :
125V
Body Length or Diameter :
12.7mm
Contact Current(DC)-Max :
5A
Actuator Length :
17.45mm
Body Breadth :
11.43 mm
Voltage Rating - DC :
28V
Voltage - Rated AC :
125V
DPDT
Contact Current(AC)-Max :
2A
Ingress Protection :
Bushing Thread :
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Center Contact Plating :
Silver
Termination Type :
Solder Lug
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Non-Illuminated
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Terminal Length :
0.156 inch
Termination Style :
Solder Lug
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Termination :
Solder
HTS Code :
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage - Rated DC :
28V
Datasheets
34ADP48T7M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"