34ADP47T7M1QT
Mfr.Part #
34ADP47T7M1QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
TOGGLE SWITCH
Published :
34ADP
Max Voltage Rating (DC) :
28V
End Contact Plating :
Silver
Actuator Length :
12.37mm
Radiation Hardening :
No
Body Length or Diameter :
12.7mm
Momentary
Contact Current(DC)-Max :
5A
Current Rating :
5A
Contact Plating :
Silver
Grayhill
Max Voltage Rating (AC) :
250V
ECCN Code :
EAR99
Contact Current(AC)-Max :
2A
Terminal Length :
0.156 inch
Grayhill
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Termination Style :
Solder Lug
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Termination :
Solder
Voltage Rating - AC :
125V
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Body Breadth :
11.43 mm
Length - Termination :
0.156 inch
Features :
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Voltage - Rated DC :
28V
Body Height :
8.89mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Series :
34A
Termination Type :
Solder Lug
HTS Code :
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Bushing Length :
0.448 inch
Voltage Rating - DC :
28V
Datasheets
34ADP47T7M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"