34ADP45B1M1RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ADP45B1M1RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Contact Function :
(ON)-OFF-(ON)
Bushing Type :
ECCN Code :
EAR99
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Voltage Rating - DC :
20V
Housing Material :
Stainless Steel
Product Status :
Active
Illumination Color :
Terminal Length :
0.156 inch
Package :
Bulk
Base Product Number :
34ADP
Mounting Feature :
Panel Mount
Grayhill
Features :
Power Rating :
400 mVA
Actuator Finish :
Chrome
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Brand :
Grayhill
Termination :
Solder
Body Height :
8.89mm
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact Resistance :
0.01mOhm
Actuator Length :
21.32mm
Termination Type :
Solder Lug
Switch Action :
Momentary
Published :
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Type :
Toggle Switches
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Voltage - Rated DC :
20V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Subcategory :
Switches
Actuator :
TOGGLE
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Body Breadth :
11.43 mm
Body Length or Diameter :
12.7mm
Bushing Length :
0.35 inch
Voltage - Rated AC :
20V
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Mounting Style :
Through Hole
Ingress Protection :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact Plating :
Gold
Contact Form :
DPDT
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Sealing :
Epoxy
Actuator Type :
Standard Round
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Surface Mount :
No
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Illumination Voltage (Nominal) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Solder Lug
RoHS :
Details
Illumination Type, Color :
Product Category :
Toggle Switches
Series :
34A
Length - Termination :
0.156 inch
Factory Lead Time :
18 Weeks
Illumination :
Non-Illuminated
Voltage Rating - AC :
20V
Electrical Life :
40,000 Cycles
Circuit :
DPDT
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Mount :
Panel
Bushing Thread :
Lamp Type :
Datasheets
34ADP45B1M1RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"