34ADP45B1M1QT
Mfr.Part #
34ADP45B1M1QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Contact Plating :
Silver
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Max Voltage Rating (AC) :
125V
End Contact Plating :
Silver
Voltage Rating (AC) :
125 V
Current Rating :
5A
Series :
34A
Body Height :
8.89mm
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Mounting Style :
Through Hole
Contact Current(AC)-Max :
2A
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Termination Style :
Solder Lug
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Center Contact Plating :
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Ingress Protection :
Mechanical Life :
Voltage Rating - AC :
125V
Termination Type :
Solder Lug
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
DPDT
Throw Configuration :
Voltage Rating (DC) :
28 V
Length - Termination :
0.156 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Actuator Length :
21.32mm
Voltage - Rated DC :
28V
Body Breadth :
11.43 mm
Terminal Length :
0.156 inch
Base Product Number :
34ADP
Illumination Type :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Voltage Rating - DC :
28V
Active
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Panel Mount
Min Operating Temperature :
-30 °C
Bulk
Contact Current(DC)-Max :
5A
Panel
Max Operating Temperature :
85 °C
Bushing Length :
0.35 inch
Contact Resistance :
0.01mOhm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage - Rated AC :
125V
Body Length or Diameter :
12.7mm
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Datasheets
34ADP45B1M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"