34ADP43B1M1QT
Mfr.Part #
34ADP43B1M1QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Voltage - Rated DC :
28V
Terminal Length :
0.156 inch
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
18 Weeks
Contact Current(AC)-Max :
2A
Contact Plating :
Silver
Bushing Length :
0.35 inch
Actuator Length :
13.97mm
Max Current Rating :
5A
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage Rating - AC :
125V
Body Breadth :
11.43 mm
Voltage Rating - DC :
28V
Body Height :
8.89mm
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Mounting Type :
Panel Mount
Radiation Hardening :
No
RoHS :
Details
Grayhill
Depth :
11.43mm
Mom-Off-Mom
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Center Contact Plating :
Silver
Mount :
Panel
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Series :
34A
Product Status :
Active
Length :
12.7mm
Termination Style :
Solder Lug
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Current Rating :
5A
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Voltage - Rated AC :
125V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Current(DC)-Max :
5A
Termination Type :
Solder Lug
Contact Resistance :
0.01mOhm
Illumination Type, Color :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Datasheets
34ADP43B1M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"