34ADP41B6M2QT
Mfr.Part #
34ADP41B6M2QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Illumination Type, Color :
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
End Contact Plating :
Silver
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Termination :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
125V
Body Breadth :
11.43 mm
Center Contact Plating :
Silver
Contact Current(AC)-Max :
2A
(ON)-OFF-(ON)
Contact Current(DC)-Max :
5A
Voltage - Rated AC :
125V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Plating :
RoHS :
Details
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Current Rating :
5A
Series :
34A
34ADP
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Body Height :
8.89mm
Actuator Length :
9.90mm
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Terminal Length :
0.25 inch
Lamp Type :
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
1 (Unlimited)
Length - Termination :
0.25 inch
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Bushing Length :
0.315 inch
Termination Style :
PC Pin
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Body Length or Diameter :
12.7mm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Datasheets
34ADP41B6M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"