34ADP41B3M1RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ADP41B3M1RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Contact Plating :
Gold
Sealing :
Epoxy
Features :
Contact Resistance :
0.01mOhm
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Actuator :
TOGGLE
Ingress Protection :
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Electrical Life :
40,000 Cycles
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Reach Compliance Code :
Compliant
Base Product Number :
34ADP
Bushing Length :
0.28 inch
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Circuit :
DPDT
Termination :
Solder
Housing Material :
Stainless Steel
Product Status :
Active
Voltage - Rated DC :
20V
Contact Function :
(ON)-OFF-(ON)
Body Length or Diameter :
12.7 mm
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Mounting Style :
Through Hole
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
20V
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Contact Form :
DPDT
Voltage Rating - AC :
20V
Surface Mount :
No
Actuator Finish :
Chrome
Switch Action :
Momentary
Grayhill
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Subcategory :
Switches
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Termination Type :
Solder Lug
Brand :
Grayhill
Product Type :
Toggle Switches
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Body Height :
8.89mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lamp Type :
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Termination Style :
Solder Lug
Bushing Thread :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Package :
Bulk
Mount :
Panel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
12.7mm
Actuator Length :
12.19mm
Depth :
11.43mm
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator Type :
Standard Round
Body Breadth :
11.43 mm
Bushing Type :
Voltage Rating - DC :
20V
Power Rating :
400 mVA
Series :
34A
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Illumination Color :
Product Category :
Toggle Switches
Mounting Type :
Panel Mount
Illumination Type, Color :
Mounting Feature :
Panel Mount
Illumination Voltage (Nominal) :
Terminal Length :
0.156 inch
Illumination :
Non-Illuminated
RoHS :
Details
Packaging :
Bulk
Published :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
HTS Code :
Datasheets
34ADP41B3M1RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"