34ADP41B2V2RT
Mfr.Part #
34ADP41B2V2RT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Terminal Length :
0.185 inch
Voltage - Rated AC :
20V
RoHS :
Details
Panel Cutout Dimensions :
Voltage Rating - AC :
20V
Actuator Type :
Standard Round
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Body Length or Diameter :
15.748mm
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Termination Style :
PC Pin
Brass, Chrome Plated
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage Rating - DC :
20V
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Illumination :
Non-Illuminated
Contact Resistance :
0.01mOhm
PCB Hole Count :
10
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
400 mVA
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Base Product Number :
34ADP
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Actuator Length :
10.41mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Bushing Thread :
Unthreaded
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
RoHS Compliant
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Body Height :
11.684mm
Voltage - Rated DC :
20V
Termination :
PC Pin
Mount :
Brackets, Through Hole
Illumination Voltage (Nominal) :
HTS Code :
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Bushing Length :
0.35 inch
Termination Type :
Solder
Sealing :
Epoxy
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Circuit :
DPDT
Actuator Finish :
Chrome
Body Breadth :
11.43 mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Illumination Type, Color :
Features :
Contact Function :
(ON)-OFF-(ON)
Bushing Type :
Unthreaded
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Published :
Length - Termination :
0.185 inch
Product Status :
Active
Switch Action :
Momentary
Housing Material :
Stainless Steel
Series :
34A
Max Voltage Rating (DC) :
20V
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
DPDT
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
34ADP41B2V2RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"