34ADP41B1M1RT
Mfr.Part #
34ADP41B1M1RT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Illumination Type, Color :
Body Length or Diameter :
12.7mm
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Series :
34A
ECCN Code :
EAR99
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Illumination Color :
Actuator Type :
Standard Round
Illumination Type :
Non-Illuminated
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Mount :
Panel
Max Operating Temperature :
85 °C
Surface Mount :
No
Body Height :
10.41mm
RoHS :
Details
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Published :
Contact Voltage(DC)-Max :
20 V
Contact Current(DC)-Max :
0.02A
Voltage - Rated AC :
20V
Min Operating Temperature :
-30 °C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Voltage - Rated DC :
20V
Actuator :
TOGGLE
Contact (AC) Max Rating R Load :
.02A@20VAC
Voltage Rating (DC) :
20 V
HTS Code :
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Switch Action :
Momentary
Voltage Rating - AC :
20V
Contact Plating :
Gold
Termination :
Solder
Lamp Type :
Contact Current(AC)-Max :
0.02A
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-609 Code :
e4
Termination Style :
Solder Lug
Pbfree Code :
yes
Active
Termination Type :
Solder
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Illumination Voltage (Nominal) :
Throw Configuration :
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Voltage Rating - DC :
20V
Package :
Bulk
Contact (DC) Max Rating R Load :
.02A@20VDC
Mounting Type :
Panel Mount
Subcategory :
Switches
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage Rating (AC) :
20 V
Ingress Protection :
Contact Voltage(AC)-Max :
20 V
Actuator Length :
10.41mm
Brand :
Grayhill
Body Breadth :
11.43 mm
Datasheets
34ADP41B1M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"