34ADP41B1M1QT
Mfr.Part #
34ADP41B1M1QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Termination :
Solder
Termination Style :
Solder Lug
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Current(AC)-Max :
5A
Toggle Switches
Length :
12.7mm
Voltage Rating - AC :
125V
Housing Material :
Stainless Steel
Features :
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
Mount :
Panel
Body Height :
10.41mm
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Packaging :
Bulk
Termination Type :
Solder
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Actuator Type :
Standard Round
Contact Form :
DPDT
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@125VAC
Current Rating :
5A
Published :
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Package :
Bulk
Surface Mount :
No
Switch Action :
Momentary
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Voltage(AC)-Max :
125 V
Base Product Number :
34ADP
JESD-609 Code :
e4
RoHS :
Details
Illumination Type, Color :
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Pbfree Code :
yes
Voltage Rating - DC :
28V
Voltage - Rated AC :
125V
Bushing Thread :
Series :
34A
Illumination Voltage (Nominal) :
Contact Plating :
Silver
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Product Status :
Active
Depth :
11.43mm
Body Breadth :
11.43 mm
Grayhill
Reach Compliance Code :
Compliant
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Actuator Length :
10.41mm
Contact Current(DC)-Max :
5A
Voltage - Rated DC :
28V
Toggle Switches
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Illumination :
Non-Illuminated
Max Current Rating :
5A
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Datasheets
34ADP41B1M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"