34ADP3LM2QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ADP3LM2QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Published :
2011
Package :
Bulk
Max Voltage Rating (AC) :
250V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage Rating (AC) :
125 V
Switch Configuration :
ON OFF ON
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Ingress Protection :
Radiation Hardening :
No
Switch Function :
On-Off-On
Brand :
Grayhill
Voltage Rating (DC) :
28 V
Illumination :
Non-Illuminated
Power Rating :
400 mVA
Dielectric Strength :
1000Vrms
Product Category :
Toggle Switches
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
AC Voltage Rating (Max) :
250
Orientation :
Straight
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Actuator Length :
16.26mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Termination Style :
PC Pin
Mounting Style :
Through Hole
Actuator Color :
Chrome
Termination :
PC Pins
Seal Location :
Terminals
Features :
Bushing Type :
Threaded
Current Rating (Max) :
5(A)
Mounting Type :
Panel Mount
Product Depth (mm) :
11.43(mm)
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Grayhill
Product Status :
Active
Insulation Resistance :
1000(Mohm)
Lamp Type :
Housing Material :
Stainless Steel
Current Rating :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Resistance :
10MOhm
Throw Configuration :
DPDT
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Base Product Number :
34ADP
Actuator Type :
Locking Lever
Actuator :
TOGGLE
Max Operating Temperature :
85°C
RoHS :
Compliant
Number of Terminals :
6
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Mounting :
PC Mount with Threads
Mount :
Panel
Subcategory :
Switches
Illumination Type :
Non-Illuminated
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Series :
34A
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Pole Throw Configuration :
DPDT
Product Type :
Toggle Switches
Thread Size :
1/4-40
Bushing Thread :
Illumination Voltage (Nominal) :
Contact Plating :
Silver
Packaging :
Bulk
Voltage Rating - AC :
125V
Illumination Type, Color :
Circuit :
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Seal Description :
Epoxy
Actuator Length (mm) :
Voltage - Rated AC :
125V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Electrical Life :
40,000 Cycles
Illumination Color :
Voltage Rating - DC :
28V
Actuator Style :
Round Lever
Contact Form :
Voltage - Rated DC :
28V
Body Orientation :
Straight
Min Operating Temperature :
-30°C
DC Voltage Rating (Max) :
28
Datasheets
34ADP3LM2QT
34ADP3LM2QT datasheet pdf and Toggle Switches product details from Grayhill Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"