34ADP3LM1QT
Mfr.Part #
34ADP3LM1QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Product Category :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Terminals :
6
Published :
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Max Voltage Rating (AC) :
250V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Panel
Min Operating Temperature :
-30°C
Actuator Type :
Locking Lever
Termination :
Solder
Grayhill
Actuator Length (mm) :
16.26(mm)
Product Status :
Active
Contact Form :
40,000 Cycles
Power Rating :
400 mVA
Actuator Color :
Chrome
Series :
34A
Illumination Type :
Non-Illuminated
AC Voltage Rating (Max) :
250
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Product Depth (mm) :
11.43(mm)
Lamp Type :
Mounting Style :
Through Hole
Switch Configuration :
ON OFF ON
Housing Material :
Stainless Steel
Base Product Number :
34ADP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Strength :
1000Vrms
18 Weeks
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Voltage Rating - DC :
28V
Mounting :
Panel Mount with Threads
Throw Configuration :
Voltage - Rated DC :
28V
Subcategory :
Switches
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Non-Illuminated
Radiation Hardening :
No
Illumination Color :
Thread Size :
Voltage Rating - AC :
125V
Actuator :
TOGGLE
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Actuator Style :
Round Lever
Actuator Length :
16.26mm
Insulation Resistance :
1000(Mohm)
Packaging :
Bulk
DC Voltage Rating (Max) :
28
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Voltage - Rated AC :
125V
Bushing Type :
Threaded
Product Type :
Toggle Switches
Brand :
Grayhill
Bushing Thread :
Illumination Voltage (Nominal) :
RoHS :
Details
Contact Plating :
Silver
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Current Rating :
5A
Pole Throw Configuration :
Max Operating Temperature :
85°C
Product Category :
Toggle Switches
Body Orientation :
Straight
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Termination Style :
Solder Lug
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Current Rating (Max) :
5(A)
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Datasheets
34ADP3LM1QT
34ADP3LM1QT datasheet pdf and Toggle Switches product details from Grayhill Inc. stock available at
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"