34ADP38T7V3RT
Mfr.Part #
34ADP38T7V3RT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
18 Weeks
RoHS :
Details
Ingress Protection :
Mounting Style :
Through Hole
Illumination Type, Color :
Terminal Length :
0.185 inch
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Product Category :
Toggle Switches
RoHS Status :
RoHS Compliant
PCB Hole Count :
10
Voltage Rating - DC :
20V
Subcategory :
Switches
Switch Function :
On-Off-On
Actuator :
TOGGLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Housing Material :
Stainless Steel
Voltage - Rated DC :
20V
Contact Plating :
Gold
Grayhill
Lamp Type :
Mounting Type :
Panel Mount
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Actuator Finish :
Chrome
Body Breadth :
11.43 mm
Non-Illuminated
Published :
Body Length or Diameter :
15.748 mm
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Features :
Contact Resistance :
0.01mOhm
Illumination Voltage (Nominal) :
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage - Rated AC :
20V
Surface Mount :
No
Depth :
11.43mm
Mount :
Brackets, Panel
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Length :
16.26mm
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Brand :
Grayhill
ECCN Code :
EAR99
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Contact Form :
DPDT
Power Rating :
400 mVA
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Sealing :
Epoxy
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage Rating - AC :
20V
Body Height :
16.002mm
Termination :
PC Pin
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Termination Type :
Solder
Contact Function :
On-Off-On
Actuator Type :
Standard Round
Termination Style :
PC Pin
Bushing Length :
0.448 inch
Series :
34A
Bushing Type :
Base Product Number :
34ADP
Illumination Color :
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Actuator Length :
17.45mm
Product Type :
Toggle Switches
Datasheets
34ADP38T7V3RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"