34ADP34B1M2RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ADP34B1M2RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Illumination Voltage (Nominal) :
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Surface Mount :
No
Actuator Type :
Standard Round
Termination Style :
PC Pin
Illumination Type, Color :
Mount :
Panel
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Form :
DPDT
Voltage - Rated DC :
20V
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Body Length or Diameter :
12.7mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Product Category :
Toggle Switches
Housing Material :
Stainless Steel
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage Rating - DC :
20V
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Switch Function :
On-Off-On
Series :
34A
Power Rating :
400 mVA
Electrical Life :
40,000 Cycles
Brand :
Grayhill
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage Rating - AC :
20V
Illumination :
Non-Illuminated
Bushing Length :
0.35 inch
Circuit :
DPDT
Body Height :
8.89mm
Mounting Type :
Panel Mount
Illumination Color :
Terminal Length :
0.25 inch
Contact Plating :
Gold
Features :
Bushing Type :
Contact Resistance :
0.01mOhm
ECCN Code :
EAR99
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Actuator Length :
16.26mm
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Length - Termination :
0.25 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator :
TOGGLE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Subcategory :
Switches
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Grayhill
Product Status :
Active
Product Type :
Toggle Switches
Sealing :
Epoxy
Base Product Number :
34ADP
Published :
Contact Function :
On-Off-On
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Ingress Protection :
RoHS :
Details
Body Breadth :
11.43 mm
Termination Type :
Solder
Termination :
PC Pin
Actuator Finish :
Chrome
Voltage - Rated AC :
20V
Bushing Thread :
Mounting Style :
Through Hole
Lamp Type :
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Datasheets
34ADP34B1M2RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"