34ADP33B1M1QT
Mfr.Part #
34ADP33B1M1QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Product Category :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Actuator Length :
13.97mm
Series :
34A
Mount :
Panel
Active
Contact Current(AC)-Max :
2A
Termination Type :
Solder Lug
Ingress Protection :
Length - Termination :
0.156 inch
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Contact Current(DC)-Max :
5A
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Illumination Type, Color :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Silver
Current Rating :
5A
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Center Contact Plating :
Silver
Termination :
Solder
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Body Breadth :
11.43 mm
Termination Style :
Solder Lug
End Contact Plating :
Terminal Length :
0.156 inch
Body Height :
8.89mm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Voltage Rating - DC :
28V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Body Length or Diameter :
12.7mm
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Mounting Feature :
Panel Mount
Bushing Length :
0.35 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Features :
Illumination Color :
Radiation Hardening :
No
Voltage Rating - AC :
125V
Datasheets
34ADP33B1M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"