34ADP32B3M1RT
Mfr.Part #
34ADP32B3M1RT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
1000000000Ohm
Thread Size :
Bushing Type :
Threaded
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Voltage Rating - DC :
20V
Illumination Voltage (Nominal) :
Pbfree Code :
yes
DC Voltage Rating (Max) :
20
Termination Type :
Solder Lug
Voltage - Rated DC :
20V
Length - Termination :
0.156 inch
Mounting :
Panel Mount with Threads
Actuator Color :
Chrome
Product Depth (mm) :
11.43(mm)
Voltage - Rated AC :
20V
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Body Breadth :
11.43 mm
Details
Number of Terminals :
6
18 Weeks
Illumination Type :
Body Length or Diameter :
12.7mm
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Mounting Feature :
Panel Mount
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
AC Voltage Rating (Max) :
20
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact Resistance :
10MOhm
Bulk
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Body Orientation :
Straight
Pole Throw Configuration :
400 mVA
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Termination Style :
Solder Lug
Terminal Length :
0.156 inch
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Switch Configuration :
Bushing Length :
0.28 inch
Voltage Rating (AC) :
20 V
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Voltage Rating - AC :
20V
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Orientation :
Straight
Min Operating Temperature :
-30 °C
Dielectric Strength :
1000Vrms
Compliant
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Contact Form :
DPDT
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
End Contact Material :
Max Operating Temperature :
85 °C
Actuator Length :
6.86mm
Termination :
Solder
Throw Configuration :
Body Height :
8.89mm
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating (DC) :
20 V
Mount :
Panel
Product Type :
Toggle Switches
Actuator Length (mm) :
6.86(mm)
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Product Height (mm) :
Series :
34A
Features :
Actuator Style :
Round Lever
Datasheets
34ADP32B3M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"