34ADP31B5M1QT
Mfr.Part #
34ADP31B5M1QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Bulk
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Length - Termination :
0.156 inch
Housing Material :
Stainless Steel
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Body Height :
8.89mm
18 Weeks
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Current Rating :
5A
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact Plating :
Silver
Body Length or Diameter :
12.7mm
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Voltage Rating - AC :
125V
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage - Rated DC :
28V
Bushing Length :
0.296 inch
Voltage Rating - DC :
28V
Product Category :
Toggle Switches
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Terminal Length :
0.156 inch
Lamp Type :
Termination Style :
Solder Lug
Actuator Length :
10.41mm
Series :
34A
Termination Type :
Solder Lug
Voltage - Rated AC :
125V
Mounting Feature :
Panel Mount
Illumination Voltage (Nominal) :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Product Type :
Toggle Switches
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Mount :
Panel
Radiation Hardening :
No
Body Breadth :
11.43 mm
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Current(DC)-Max :
5A
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact Current(AC)-Max :
2A
Center Contact Plating :
Silver
Datasheets
34ADP31B5M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"