34ADP31B4M7RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ADP31B4M7RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Electrical Life :
40,000 Cycles
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Termination Type :
Solder
Sealing :
Epoxy
Surface Mount :
No
Actuator Length :
10.41mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
20V
Switch Function :
On-Off-On
Contact Function :
On-Off-On
Series :
34A
Illumination Voltage (Nominal) :
Illumination :
Non-Illuminated
End Contact Material :
COPPER ALLOY
PCB Hole Count :
8
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Contact Resistance :
0.01mOhm
Voltage Rating - AC :
20V
Bushing Type :
Unthreaded
Panel Cutout Dimensions :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Length - Termination :
0.125 inch
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Package :
Bulk
Termination :
PC Pin
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Voltage - Rated AC :
20V
Features :
Packaging :
Bulk
Body Breadth :
11.43 mm
Circuit :
DPDT
Bushing Thread :
Unthreaded
Ingress Protection :
Base/Housing Material :
Stainless Steel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Reach Compliance Code :
Compliant
Actuator :
TOGGLE
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Terminal Length :
0.125 inch
Subcategory :
Switches
Bushing Length :
0.28 inch
Pole Throw Configuration :
DPDT
Lamp Type :
Actuator Finish :
Chrome
Illumination Type, Color :
Termination Style :
PC Pin
Base Product Number :
34ADP
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Grayhill
Factory Lead Time :
18 Weeks
Contact Plating :
Gold
Body Length or Diameter :
12.7mm
Brand :
Grayhill
Switch Configuration :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Product Type :
Toggle Switches
Voltage Rating - DC :
20V
Actuator Type :
Standard Round
RoHS :
Details
Power Rating :
400 mVA
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Height :
20.32mm
Product Category :
Toggle Switches
Product Status :
Active
Center Contact Material :
Illumination Color :
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Mounting :
PC Mount with Bracket
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Mount :
Brackets, Through Hole, Vertical
Housing Material :
Stainless Steel
Contact Form :
Mounting Style :
Through Hole
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
34ADP31B4M7RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"