34ADP31B4M7QT
Mfr.Part #
34ADP31B4M7QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Bushing Type :
Unthreaded
Body Breadth :
11.43 mm
Voltage Rating - DC :
28V
Body Height :
20.32 mm
Contact Resistance :
0.01 mΩ
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Throw Configuration :
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Bushing Length :
0.28 inch
Contact Current(DC)-Max :
5 A
Voltage - Rated DC :
28V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Bushing Thread :
Unthreaded
Min Operating Temperature :
-30°C
Non-Illuminated
Illumination Type :
Non-Illuminated
Current Rating :
5A
Termination Type :
Solder
Max Operating Temperature :
85°C
Mount :
Brackets, Through Hole, Vertical
Voltage - Rated AC :
125V
Voltage Rating - AC :
125V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Terminal Length :
0.125 inch
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Series :
34A
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Power Rating :
400 mVA
PCB Hole Count :
8
Lamp Type :
Radiation Hardening :
Contact Current(AC)-Max :
2 A
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Actuator Length :
10.41mm
Illumination Color :
Datasheets
34ADP31B4M7QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"