34ADP31B1V3QT
Mfr.Part #
34ADP31B1V3QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Contact Form :
DPDT
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Voltage Rating - AC :
125V
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Lamp Type :
Max Operating Temperature :
85 °C
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Radiation Hardening :
Actuator Length :
10.41mm
34ADP
Length - Termination :
0.185 inch
Power Rating :
400 mVA
Pole Throw Configuration :
DPDT
Ingress Protection :
Illumination Type :
Non-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal) :
Min Operating Temperature :
-30 °C
Voltage - Rated AC :
125V
Voltage - Rated DC :
28V
Illumination Type, Color :
Switch Configuration :
ON OFF ON
Contact Resistance :
0.01mOhm
TOGGLE SWITCH
Mounting :
PC Mount with Bracket and Threads
Mount :
Brackets, Panel
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Voltage Rating (AC) :
125 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Throw Configuration :
Contact Current(AC)-Max :
2A
Body Length or Diameter :
15.748mm
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage Rating (DC) :
28 V
End Contact Material :
Body Breadth :
11.43 mm
Body Height :
16.002mm
Current Rating :
5A
End Contact Plating :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
PCB Hole Count :
10
Bushing Length :
0.35 inch
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Bushing Thread :
Terminal Length :
0.185 inch
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Factory Lead Time :
18 Weeks
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Voltage Rating - DC :
28V
Series :
34A
Contact Current(DC)-Max :
5A
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Grayhill
Datasheets
34ADP31B1V3QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"