34ADP31B1M7QT
Mfr.Part #
34ADP31B1M7QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Voltage - Rated DC :
28V
Epoxy
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Contact Resistance :
0.01mOhm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Radiation Hardening :
Series :
34A
Current Rating :
5A
Voltage - Rated AC :
125V
Terminal Length :
0.125 inch
Mount :
Brackets, Panel, Vertical
Contact Current(AC)-Max :
2A
Body Breadth :
11.43 mm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Actuator Length :
10.41mm
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Contact Current(DC)-Max :
5A
Bushing Length :
0.35 inch
Body Length or Diameter :
12.7mm
Voltage Rating - AC :
125V
Length - Termination :
0.125 inch
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Operating Temperature :
-30°C~85°C
PCB Hole Count :
8
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Body Height :
20.32mm
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Datasheets
34ADP31B1M7QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"