34ADP31B1M2QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ADP31B1M2QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Voltage Rating - DC :
28V
Actuator Type :
Standard Round
Min Operating Temperature :
-30 °C
Sealing :
Epoxy
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Contact Function :
On-Off-On
Voltage - Rated DC :
28V
Features :
Illumination Type, Color :
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating (AC) :
125 V
Bushing Length :
0.35 inch
Actuator :
TOGGLE
Housing Material :
Stainless Steel
Termination Style :
PC Pin
ECCN Code :
EAR99
Bushing Type :
Terminal Length :
0.25 inch
Packaging :
Bulk
Published :
Grayhill
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Power Rating :
400 mVA
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Voltage - Rated AC :
125V
Actuator Finish :
Chrome
Mount :
Panel
Brand :
Grayhill
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Factory Lead Time :
18 Weeks
Contact Current(AC)-Max :
2A
Body Breadth :
11.43 mm
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Silver
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Center Contact Plating :
Silver
Reach Compliance Code :
Compliant
End Contact Plating :
Product Type :
Toggle Switches
Contact Current(DC)-Max :
5A
Illumination Type :
Non-Illuminated
Surface Mount :
No
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Subcategory :
Switches
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Switch Function :
On-Off-On
Lamp Type :
Termination Type :
Solder
Series :
34A
Current Rating :
5A
Base Product Number :
34ADP
Bushing Thread :
Illumination Voltage (Nominal) :
Actuator Length :
10.41mm
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Lead Free :
Lead Free
Voltage Rating (DC) :
28 V
Body Length or Diameter :
12.7mm
Contact Resistance :
0.01mOhm
Illumination Color :
Electrical Life :
40,000 Cycles
Termination :
PC Pin
Contact Current Rating :
5A
Length - Termination :
0.25 inch
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Height :
8.89mm
Throw Configuration :
DPDT
Mounting Style :
Through Hole
Illumination :
Non-Illuminated
Product Category :
Toggle Switches
Contact Form :
DPDT
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage Rating - AC :
125V
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Circuit :
Max Operating Temperature :
85 °C
RoHS :
Details
Datasheets
34ADP31B1M2QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"