34ADP31B1M1RT
Mfr.Part #
34ADP31B1M1RT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Body Height :
10.41mm
Grayhill
Switch Function :
On-Off-On
Voltage Rating (AC) :
20 V
Body Length or Diameter :
12.7mm
HTS Code :
Actuator Length :
10.41mm
Contact Current(AC)-Max :
0.02A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Switch Action :
LATCHED
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Toggle Switches
Illumination Type :
Non-Illuminated
RoHS :
Details
Throw Configuration :
Body Breadth :
11.43 mm
Voltage Rating - DC :
20V
Voltage - Rated AC :
20V
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Lamp Type :
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
18 Weeks
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Voltage Rating - AC :
20V
Contact Voltage(AC)-Max :
20 V
Pbfree Code :
yes
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-30 °C
Illumination Color :
Contact Voltage(DC)-Max :
20 V
Ingress Protection :
Switch Configuration :
ON OFF ON
Voltage - Rated DC :
20V
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Actuator :
TOGGLE
Contact (AC) Max Rating R Load :
.02A@20VAC
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Switches
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Series :
34A
40,000 Cycles
Mounting :
Panel Mount with Threads
Features :
Contact Current(DC)-Max :
0.02A
Actuator Type :
Standard Round
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Max Operating Temperature :
85 °C
Voltage Rating (DC) :
20 V
Contact (DC) Max Rating R Load :
.02A@20VDC
Pole Throw Configuration :
Datasheets
34ADP31B1M1RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"