34ADP31B1M1QT
Mfr.Part #
34ADP31B1M1QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Product Category :
Pbfree Code :
yes
Bushing Thread :
Contact Material :
Silver
Number of Poles :
2
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Contact Current(AC)-Max :
5A
AC Voltage Rating (Max) :
250
Radiation Hardening :
No
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Illumination Color :
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Voltage Rating :
250 V
Orientation :
Straight
Actuator Color :
Chrome
Features :
Contact Current Rating :
5A
Number of Positions :
3
Switch Configuration :
ON OFF ON
Body Height :
10.41mm
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Active
Actuator Length (mm) :
10.41(mm)
Brand :
Grayhill
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Non-Illuminated
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Number of Terminals :
6
Switch Function :
On-Off-On
Published :
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Illumination Voltage (Nominal) :
Housing Material :
Stainless Steel
Contact Configuration :
Voltage Rating (DC) :
28 V
DPDT
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Current(DC)-Max :
5A
Body Breadth :
11.43 mm
Product Depth (mm) :
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Plating :
Silver
Product Height (mm) :
DC Voltage Rating (Max) :
28
Illumination Type :
Illuminated, Non-Illuminated
Actuator Length :
10.41mm
Actuator :
TOGGLE
Body Orientation :
Straight
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Pole Throw Configuration :
Mount :
Panel
Contact Resistance :
10MOhm
Switch Action :
LATCHED
Actuator Style :
Round Lever
Dielectric Strength :
1000Vrms
Bushing Type :
Threaded
Series :
34A
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Min Operating Temperature :
-30 °C
Voltage Rating - AC :
125V
Base Product Number :
34ADP
Mounting :
Panel Mount with Threads
Voltage Rating - DC :
28V
Grayhill
Voltage Rating (AC) :
125 V
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Max Operating Temperature :
85 °C
Contact Voltage(AC)-Max :
125 V
Termination :
Solder
Insulation Resistance :
1GOhm
Circuit :
Current Rating :
5A
Voltage - Rated DC :
28V
Ingress Protection :
Throw Configuration :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Operating Temperature :
-30°C~85°C