34ADP25B1M1GT
Mfr.Part #
34ADP25B1M1GT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Product Category :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Length or Diameter :
12.7mm
Bushing Type :
Current Rating :
5A
Voltage - Rated DC :
28V
Sealing :
Epoxy
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator Type :
Standard Round
Housing Material :
Stainless Steel
Radiation Hardening :
Body Breadth :
11.43 mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Power Rating :
400 mVA
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Bushing Length :
0.35 inch
Lamp Type :
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Circuit :
DPDT
Actuator Finish :
Chrome
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Length - Termination :
0.156 inch
RoHS :
Details
Series :
34A
Switch Action :
Momentary
Voltage - Rated AC :
125V
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Contact Plating :
Gold, Silver
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Bushing Thread :
Body Height :
8.89mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Bulk
Contact Function :
ON-(ON)
Switch Function :
On-Mom
HTS Code :
Actuator Length :
21.32mm
Mounting Style :
Through Hole
Terminal Length :
0.156 inch
Voltage Rating - DC :
28V
Voltage Rating - AC :
125V
Center Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Panel Mount
End Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Datasheets
34ADP25B1M1GT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"