34ADP23B1M1QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ADP23B1M1QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Center Contact Plating :
Silver
Terminal Length :
0.156 inch
Illumination :
Non-Illuminated
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Termination :
Solder
Body Breadth :
11.43 mm
Bushing Thread :
Voltage - Rated AC :
125V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
End Contact Plating :
Silver
Subcategory :
Switches
Insulation Resistance :
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Mounting Feature :
Panel Mount
Bushing Length :
0.35 inch
Contact Function :
ON-(ON)
Sealing :
Epoxy
Mounting Style :
Through Hole
Switch Function :
On-Mom
Illumination Type, Color :
Brand :
Grayhill
Product Status :
Active
Bushing Type :
Radiation Hardening :
No
Product Category :
Toggle Switches
Termination Style :
Solder Lug
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Actuator Length :
13.97mm
Voltage - Rated DC :
28V
Actuator Finish :
Chrome
Switch Action :
Momentary
ECCN Code :
EAR99
Contact Current(DC)-Max :
5 A
Packaging :
Bulk
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Housing Material :
Stainless Steel
Actuator Type :
Standard Round
Grayhill
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Resistance :
0.01 mΩ
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact Form :
DPDT
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
400 mVA
Min Operating Temperature :
-30°C
Current Rating :
5A
Illumination Color :
Body Height :
8.89 mm
HTS Code :
Voltage Rating - AC :
125V
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mount :
Panel
Ingress Protection :
Product Type :
Toggle Switches
Package :
Bulk
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Illumination Type :
Non-Illuminated
Actuator :
TOGGLE
Series :
34A
Max Operating Temperature :
85°C
Throw Configuration :
DPDT
Contact Current(AC)-Max :
2 A
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Plating :
Electrical Life :
40,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal) :
Termination Type :
Solder Lug
Circuit :
Features :
Base Product Number :
34ADP
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Lamp Type :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
RoHS :
Details
Datasheets
34ADP23B1M1QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"