34ADP22B4M6RT
Mfr.Part #
34ADP22B4M6RT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Brackets, Through Hole
Surface Mount :
No
Terminal Length :
0.125 inch
Package :
Bulk
HTS Code :
Contact Form :
DPDT
Termination Type :
Solder
Length - Termination :
0.125 inch
Voltage Rating - AC :
20V
Min Operating Temperature :
-30 °C
Body Length or Diameter :
12.7mm
Voltage Rating (AC) :
20 V
Lamp Type :
Sealing :
Epoxy
Power Rating :
400 mVA
Voltage Rating (DC) :
20 V
Mounting Style :
Through Hole
Bushing Type :
Unthreaded
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Throw Configuration :
DPDT
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Operating Temperature :
-30°C~85°C
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Actuator Length :
5.08mm
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Published :
Housing Material :
Stainless Steel
Compliant
Contact Plating :
Gold
Panel Cutout Dimensions :
Voltage - Rated DC :
20V
Bulk
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Body Height :
16.51mm
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Bushing Thread :
Unthreaded
18 Weeks
Body Breadth :
11.43 mm
Contact Function :
ON-(ON)
TOGGLE SWITCH
Illumination Type :
Non-Illuminated
Illumination Color :
PCB Hole Count :
8
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Contact Resistance :
0.01mOhm
Series :
34A
Voltage Rating - DC :
20V
Base Product Number :
34ADP
Actuator :
TOGGLE
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Electrical Life :
40,000 Cycles
Switch Action :
Momentary
Voltage - Rated AC :
20V
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Active
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Features :
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Brand :
Grayhill
Max Operating Temperature :
85 °C
Bushing Length :
0.28 inch
Switches
Actuator Finish :
Chrome
Termination :
Datasheets
34ADP22B4M6RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"