34ADP21B1V3QT
Mfr.Part #
34ADP21B1V3QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Current Rating :
5A
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Series :
34A
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Mounting Type :
Panel Mount
Power Rating :
400 mVA
Bushing Type :
Contact Current(AC)-Max :
2A
RoHS :
Details
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
PC Pin
Contact Form :
DPDT
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Throw Configuration :
Compliant
Body Height :
16.002mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Subcategory :
Switches
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Voltage Rating - AC :
125V
Contact Current(DC)-Max :
5A
Product Type :
Toggle Switches
Illumination Type :
Non-Illuminated
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Illumination Color :
Product Category :
Toggle Switches
Contact Resistance :
0.01mOhm
Published :
Mounting Style :
Through Hole
Actuator Finish :
Chrome
PCB Hole Count :
10
Bushing Thread :
Contact Plating :
Silver
Voltage - Rated AC :
125V
ECCN Code :
EAR99
Sealing :
Epoxy
Termination Type :
Solder
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Min Operating Temperature :
-30 °C
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Voltage Rating (DC) :
28 V
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Circuit :
Voltage Rating (AC) :
125 V
Max Operating Temperature :
85 °C
Actuator Length :
10.41mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Actuator :
TOGGLE
Features :
Center Contact Plating :
Silver
40,000 Cycles
Mount :
Brackets, Panel
Surface Mount :
No
Body Breadth :
11.43 mm
Illumination Voltage (Nominal) :
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
End Contact Plating :
Housing Material :
Stainless Steel
Radiation Hardening :
No
Lamp Type :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Rating - DC :
28V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Voltage - Rated DC :
28V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Bushing Length :
0.35 inch
HTS Code :
Grayhill
Body Length or Diameter :
15.748mm
Terminal Length :
0.185 inch
Contact Function :
ON-(ON)
Length - Termination :
0.185 inch
PC Pin
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Switch Action :
Momentary
Datasheets
34ADP21B1V3QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"