34ADP21B1M2RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ADP21B1M2RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Material :
Stainless Steel
Termination Type :
Solder
Voltage Rating (DC) :
20 V
Actuator Type :
Standard Round
Circuit :
DPDT
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Base Product Number :
34ADP
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
10.41mm
Contact Form :
DPDT
Voltage Rating (AC) :
20 V
Mounting Type :
Panel Mount
Sealing :
Epoxy
Electrical Life :
40,000 Cycles
Power Rating :
400 mVA
Brand :
Grayhill
Termination Style :
PC Pin
Bushing Thread :
Features :
Voltage - Rated DC :
20V
Ingress Protection :
Actuator Finish :
Chrome
Illumination Color :
Voltage Rating - DC :
20V
Lamp Type :
Product Type :
Toggle Switches
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Min Operating Temperature :
-30 °C
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Resistance :
0.01mOhm
Terminal Length :
0.25 inch
Mount :
Panel
Illumination Type :
Non-Illuminated
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Series :
34A
Product Status :
Active
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Throw Configuration :
Switch Action :
Momentary
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Body Height :
8.89mm
Length - Termination :
0.25 inch
Factory Lead Time :
18 Weeks
Bushing Length :
0.35 inch
HTS Code :
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Bushing Type :
Body Length or Diameter :
12.7mm
Termination :
PC Pin
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage Rating - AC :
20V
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Bulk
Grayhill
Contact Function :
ON-(ON)
Switch Function :
On-Mom
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Actuator :
TOGGLE
Max Operating Temperature :
85 °C
Body Breadth :
11.43 mm
Surface Mount :
No
Packaging :
Bulk
Illumination :
Non-Illuminated
Mounting Style :
Through Hole
Illumination Voltage (Nominal) :
Subcategory :
Switches
Illumination Type, Color :
RoHS :
Details
Voltage - Rated AC :
20V
Contact Plating :
Gold
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Datasheets
34ADP21B1M2RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"