34ADP21B1M2QT
Mfr.Part #
34ADP21B1M2QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Product Category :
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Actuator :
TOGGLE
Termination Type :
Solder
Termination Style :
PC Pin
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Max Operating Temperature :
85 °C
Throw Configuration :
DPDT
Length - Termination :
0.25 inch
Housing Material :
Stainless Steel
Actuator Length :
10.41mm
Illumination Type, Color :
Switch Function :
On-Mom
Surface Mount :
No
Voltage Rating - AC :
125V
ECCN Code :
EAR99
Body Height :
8.89mm
34ADP
Switch Action :
Momentary
Grayhill
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Voltage Rating - DC :
28V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
RoHS Compliant
End Contact Plating :
Silver
Illumination Voltage (Nominal) :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Illumination Color :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Published :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Contact Plating :
Silver
Terminal Length :
0.25 inch
Power Rating :
400 mVA
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Contact Current(AC)-Max :
2A
Illumination :
Non-Illuminated
Contact Resistance :
0.01mOhm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Voltage Rating (AC) :
125 V
Series :
34A
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Lamp Type :
Bushing Thread :
Bushing Length :
0.35 inch
Contact Function :
ON-(ON)
Body Length or Diameter :
12.7mm
Product Category :
Toggle Switches
Center Contact Plating :
Termination :
PC Pin
RoHS :
Details
Radiation Hardening :
No
Mount :
Panel
HTS Code :
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Actuator Finish :
Chrome
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-30 °C
Contact Current(DC)-Max :
5A
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage - Rated DC :
28V
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating (DC) :
28 V
DPDT
Sealing :
Epoxy
Current Rating :
5A
Mounting Style :
Through Hole
Mounting Type :
Panel Mount
Illumination Type :
Non-Illuminated
Body Breadth :
11.43 mm
Features :
Bushing Type :
Grayhill
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Voltage - Rated AC :
125V
Datasheets
34ADP21B1M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"