34ADP21B1M1QT
Mfr.Part #
34ADP21B1M1QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Stock
94
In Stock :
94
Product Category :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact Voltage(AC)-Max :
125 V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Brass, Chrome Plated
Product Depth (mm) :
11.43(mm)
Actuator Length :
10.41mm
Illumination Color :
Termination :
Solder
Actuator :
TOGGLE
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
RoHS Status :
RoHS Compliant
Actuator Style :
Round Lever
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@125VAC
Voltage - Rated AC :
125V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Stainless Steel
DC Voltage Rating (Max) :
28
Contact Current(AC)-Max :
5A
Contact Plating :
Silver
Body Height :
10.41mm
Thread Size :
1/4-40
Illumination Voltage (Nominal) :
Pbfree Code :
yes
Features :
Product Height (mm) :
Voltage - Rated DC :
28V
Subcategory :
Switches
JESD-609 Code :
e4
Contact Form :
DPDT
Reach Compliance Code :
Compliant
Bushing Type :
Threaded
Number of Terminals :
6
Factory Lead Time :
18 Weeks
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Actuator Type :
Standard Round
Actuator Color :
Chrome
Contact Current(DC)-Max :
5A
Termination Type :
Solder
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Series :
34A
Current Rating :
5A
Termination Style :
Solder Lug
Switch Function :
On-Mom
Bushing Thread :
1/4-40
HTS Code :
Contact Resistance :
10MOhm
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Switch Configuration :
ON None ON
Current Rating (Max) :
Actuator Length (mm) :
Bulk
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Mount :
Panel
Ingress Protection :
Body Orientation :
Straight
Insulation Resistance :
1000(Mohm)
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Mounting :
Panel Mount with Threads
Lamp Type :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount
Pole Throw Configuration :
DPDT
AC Voltage Rating (Max) :
250
Mounting Style :
Through Hole
Published :
Dielectric Strength :
1000Vrms
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Orientation :
Straight
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Switch Action :
Momentary
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Voltage Rating - DC :
28V
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Voltage Rating - AC :
125V
Body Breadth :
11.43 mm
Circuit :
Surface Mount :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Length or Diameter :
12.7mm
Datasheets
34ADP21B1M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"