34ADP1NM6RT
Mfr.Part #
34ADP1NM6RT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Voltage - Rated DC :
20V
Illumination Voltage (Nominal) :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Mount :
Brackets, Through Hole
Contact Plating :
Gold
Termination :
PC Pin
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Series :
34A
Min Operating Temperature :
-30°C
Voltage Rating - AC :
20V
Product Category :
Toggle Switches
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage Rating (DC) :
20 V
Active
Throw Configuration :
DPDT
Switch Function :
On-On
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - DC :
20V
Panel Cutout Dimensions :
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Voltage Rating (AC) :
20 V
Termination Style :
PC Pin
Actuator Length :
16.26mm
RoHS :
Details
Illumination Type :
Non-Illuminated
Bushing Thread :
Unthreaded
Voltage - Rated AC :
20V
Mounting Style :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Datasheets
34ADP1NM6RT
34ADP1NM6RT datasheet pdf and Toggle Switches product details from Grayhill Inc. stock available at
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"