34ADP1NB2M6GT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ADP1NB2M6GT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Bushing Thread :
Unthreaded
PCB Hole Count :
8
Voltage - Rated AC :
125V
Body Length or Diameter :
12.7mm
Radiation Hardening :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Body Breadth :
11.43 mm
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Housing Material :
Stainless Steel
Length - Termination :
0.125 inch
Electrical Life :
40,000 Cycles
Subcategory :
Switches
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination Type :
Solder
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Illumination Color :
Voltage Rating - AC :
125V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Termination :
PC Pin
Termination Style :
PC Pin
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Illumination :
Non-Illuminated
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Panel Cutout Dimensions :
Contact Function :
On-On
Bushing Type :
Unthreaded
End Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Voltage Rating - DC :
28V
Packaging :
Bulk
Contact Form :
DPDT
Actuator Length :
16.26mm
Actuator Finish :
Chrome
Terminal Length :
0.125 inch
Published :
Mount :
Brackets, Through Hole
Mounting Style :
PCB Mount, Right Angle
Center Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Series :
34A
Surface Mount :
No
Circuit :
DPDT
Actuator :
TOGGLE
IP Rating :
Grayhill
Body Height :
16.51mm
Product Category :
Toggle Switches
Compliance :
Base Product Number :
34ADP
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Package :
Bulk
Brand :
Grayhill
Contact Resistance :
0.01mOhm
Current Rating :
5A
Product Type :
Toggle Switches
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Features :
Bushing Length :
0.35 inch
Power Rating :
400 mVA
Actuator Type :
Standard Round
Switch Function :
On-On
Sealing :
Epoxy
RoHS Status :
RoHS Compliant
Illumination Voltage (Nominal) :
Illumination Type, Color :
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Plating :
Gold, Silver
Lamp Type :
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Datasheets
34ADP1NB2M6GT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"