34ADP1LV2GT
Mfr.Part #
34ADP1LV2GT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Product Category :
Actuator Length (mm) :
16.26(mm)
Insulation Resistance :
1000(Mohm)
Illumination Type, Color :
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Illumination Type :
Actuator Length :
16.26mm
Voltage Rating - AC :
125V
Contact Material :
COPPER ALLOY
Illumination Color :
Actuator Color :
Chrome
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Contact Plating :
Gold, Silver
Features :
Product Length (mm) :
Voltage Rating - DC :
28V
Termination Style :
PC Pin
Current Rating :
5A
Lamp Type :
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Min Operating Temperature :
-30°C
Mounting Type :
Panel Mount
Power Rating :
400 mVA
Max Operating Temperature :
85°C
Product Depth (mm) :
Actuator Type :
Locking Lever
Grayhill
Bushing Type :
Threaded
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Actuator :
TOGGLE
Actuator Style :
Round Lever
Illumination Voltage (Nominal) :
Termination :
PC Pin
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Throw Configuration :
Mounting Style :
Through Hole
Housing Material :
Stainless Steel
Switch Configuration :
ON None ON
Number of Terminals :
6
Published :
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Body Orientation :
Straight
Series :
34A
Voltage - Rated DC :
28V
Seal Description :
Epoxy
Thread Size :
Bushing Thread :
Dielectric Strength :
1000Vrms
Mount :
Brackets, Panel
Switch Function :
On-On
Seal Location :
Terminals
Pole Throw Configuration :
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Voltage - Rated AC :
125V
Datasheets
34ADP1LV2GT
34ADP1LV2GT datasheet pdf and Toggle Switches product details from Grayhill Inc. stock available at
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"