34ADP1LM6RT
Mfr.Part #
34ADP1LM6RT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Features :
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Style :
PCB Mount, Right Angle
Illumination Color :
Voltage - Rated AC :
20V
Lamp Type :
Throw Configuration :
DPDT
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Actuator :
Locking Lever
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle
Termination :
PC Pin
Termination Style :
PC Pin
Brand :
Grayhill
Compliance :
Toggle Switches
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Min Operating Temperature :
-30°C
Illumination Type :
Voltage - Rated DC :
20V
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Actuator Type :
Locking Lever
Voltage Rating - AC :
20V
Actuator Length :
16.26mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Mount :
Brackets, Panel
Voltage Rating (AC) :
20 V
Voltage Rating - DC :
20V
Series :
34A
Contact Plating :
Gold
Grayhill
Voltage Rating (DC) :
20 V
IP Rating :
Datasheets
34ADP1LM6RT
34ADP1LM6RT datasheet pdf and Toggle Switches product details from Grayhill Inc. stock available at
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"