34ADP19B1M1QT
Mfr.Part #
34ADP19B1M1QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Product Category :
Depth :
11.43mm
Voltage - Rated AC :
125V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Electrical Life :
40,000 Cycles
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Illumination Type :
Non-Illuminated
Contact Resistance :
0.01mOhm
Mounting Feature :
Panel Mount
Actuator :
TOGGLE
Product Type :
Toggle Switches
Contact Function :
On-On
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Center Contact Plating :
Silver
Contact Plating :
Silver
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Features :
Black Actuator
Voltage Rating - AC :
125V
Illumination Type, Color :
End Contact Plating :
Series :
34A
Terminal Length :
0.156 inch
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
34ADP
Body Breadth :
11.43 mm
Voltage Rating - DC :
28V
Ingress Protection :
Termination :
Solder
Circuit :
DPDT
Termination Type :
Solder Lug
Subcategory :
Switches
Bushing Length :
0.35 inch
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Mounting Style :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
28V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Illumination Color :
Voltage Rating (DC) :
28 V
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Voltage Rating (AC) :
125 V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Package :
Bulk
Max Operating Temperature :
85 °C
Termination Style :
Solder Lug
Actuator Finish :
Chrome
Radiation Hardening :
No
Sealing :
Epoxy
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Max Current Rating :
5A
1 (Unlimited)
Contact Current(DC)-Max :
5A
Body Height :
8.89mm
ECCN Code :
EAR99
Actuator Type :
Standard Round
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon
Bushing Thread :
Min Operating Temperature :
-30 °C
RoHS Compliant
Throw Configuration :
Contact Current(AC)-Max :
2A
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Housing Material :
Stainless Steel
Mount :
Panel
Published :
Length :
12.7mm
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Actuator Length :
21.34mm
Surface Mount :
No
Bushing Type :
Power Rating :
400 mVA
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
5A
Feature :
Black Actuator
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Datasheets
34ADP19B1M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"