34ADP18T7V3RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ADP18T7V3RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Brand :
Grayhill
Termination Type :
Solder
PCB Hole Count :
10
Voltage - Rated DC :
20V
Product Type :
Toggle Switches
Illumination Voltage (Nominal) :
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Terminal Length :
0.185 inch
Length :
16.26mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage Rating - DC :
20V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Function :
On-On
Illumination :
Non-Illuminated
Series :
34A
Base Product Number :
34ADP
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Depth :
11.43mm
Body Length or Diameter :
15.748 mm
Mount :
Brackets, Panel
Mounting Style :
Through Hole
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC :
20V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Circuit :
DPDT
Body Breadth :
11.43 mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Contact Form :
DPDT
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Illumination Color :
RoHS :
Details
Grayhill
Package :
Bulk
Termination Style :
PC Pin
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage - Rated AC :
20V
Switch Function :
On-On
Factory Lead Time :
18 Weeks
Actuator :
TOGGLE
Ingress Protection :
Lamp Type :
Housing Material :
Stainless Steel
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Contact Plating :
Gold
Sealing :
Epoxy
Bushing Type :
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Features :
Termination :
PC Pin
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Actuator Length :
17.45mm
Product Status :
Active
Actuator Type :
Standard Round
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Bushing Length :
0.448 inch
Illumination Type, Color :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Power Rating :
400 mVA
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Actuator Finish :
Chrome
Electrical Life :
40,000 Cycles
Body Height :
16.002mm
Bushing Thread :
Surface Mount :
No
Subcategory :
Switches
Datasheets
34ADP18T7V3RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"