34ADP18T7M7QT
Mfr.Part #
34ADP18T7M7QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Contact Plating :
Silver
Current Rating :
5A
Terminal Length :
0.125 inch
Voltage Rating - AC :
125V
End Contact Plating :
Silver
Through Hole
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Body Height :
20.32mm
Termination :
PC Pin
Mount :
Brackets, Panel, Vertical
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Length - Termination :
0.125 inch
Series :
34A
Actuator Length :
17.45mm
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
TOGGLE
Contact Current(AC)-Max :
2A
Radiation Hardening :
Body Breadth :
11.43 mm
Bushing Length :
0.448 inch
1000000000Ohm
Contact Current(DC)-Max :
5A
1 (Unlimited)
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Voltage Rating - DC :
28V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Switches
PCB Hole Count :
8
Voltage - Rated AC :
125V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Termination Style :
PC Pin
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Body Length or Diameter :
12.7mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Voltage - Rated DC :
28V
Datasheets
34ADP18T7M7QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"