34ADP18T7M2QT
Mfr.Part #
34ADP18T7M2QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Bushing Length :
0.448 inch
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Contact Current(AC)-Max :
2A
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Current Rating :
5A
Solder
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Series :
34A
Voltage Rating - AC :
125V
Contact Plating :
Silver
COPPER ALLOY
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Body Breadth :
11.43 mm
Radiation Hardening :
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Termination :
PC Pin
400 mVA
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Center Contact Plating :
Silver
Actuator Length :
17.45mm
Body Length or Diameter :
12.7mm
Terminal Length :
0.25 inch
Mount :
Panel
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Contact Current(DC)-Max :
5A
Mounting Type :
Panel Mount
Bulk
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Voltage - Rated DC :
28V
Termination Style :
PC Pin
Illumination Voltage (Nominal) :
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Body Height :
8.89mm
Length - Termination :
0.25 inch
Voltage - Rated AC :
125V
Published :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Illumination Color :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Datasheets
34ADP18T7M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"