34ADP18T7M1RT
Mfr.Part #
34ADP18T7M1RT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Product Category :
Min Operating Temperature :
-30 °C
Solder
Max Operating Temperature :
85 °C
Voltage - Rated AC :
20V
Body Length or Diameter :
12.7mm
Voltage Rating (AC) :
20 V
Length - Termination :
0.156 inch
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Panel
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Grayhill
Illumination Type :
Non-Illuminated
Voltage - Rated DC :
20V
Termination Style :
Solder Lug
Actuator Finish :
Chrome
Throw Configuration :
DPDT
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Ingress Protection :
Body Height :
8.89mm
Series :
34A
Voltage Rating (DC) :
20 V
Terminal Length :
0.156 inch
Voltage Rating - DC :
20V
Voltage Rating - AC :
20V
Illumination Type, Color :
Actuator Length :
17.45mm
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Contact Plating :
Gold
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Bushing Length :
0.448 inch
Termination Type :
Solder Lug
Mounting Feature :
Panel Mount
Body Breadth :
11.43 mm
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Contact Resistance :
0.01mOhm
Bushing Type :
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Datasheets
34ADP18T7M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"