34ADP18T7M1QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ADP18T7M1QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Actuator Length :
17.45mm
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
End Contact Plating :
Silver
Packaging :
Bulk
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Surface Mount :
No
Terminal Length :
0.156 inch
Switch Function :
On-On
Contact Plating :
Silver
Actuator Finish :
Chrome
Voltage - Rated DC :
28V
Package :
Bulk
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
RoHS :
Details
Mounting Feature :
Panel Mount
Termination Style :
Solder Lug
Base Product Number :
34ADP
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Current Rating :
5A
Contact Current(DC)-Max :
5A
Contact Resistance :
0.01mOhm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Brand :
Grayhill
ECCN Code :
EAR99
Illumination Color :
Circuit :
DPDT
Product Type :
Toggle Switches
Body Breadth :
11.43 mm
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Mount :
Panel
Voltage - Rated AC :
125V
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Product Status :
Active
Bushing Length :
0.448 inch
Termination Type :
Solder Lug
Illumination Type, Color :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Sealing :
Epoxy
Mounting Style :
Through Hole
Contact Form :
DPDT
Actuator Type :
Standard Round
Actuator :
TOGGLE
Product Category :
Toggle Switches
Contact Current(AC)-Max :
2A
Contact Function :
On-On
Length - Termination :
0.156 inch
Bushing Type :
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Body Length or Diameter :
12.7mm
Lamp Type :
Electrical Life :
40,000 Cycles
Bushing Thread :
Features :
Illumination Voltage (Nominal) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
34A
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Center Contact Plating :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ingress Protection :
Termination :
Solder
Housing Material :
Stainless Steel
Subcategory :
Switches
Voltage Rating - AC :
125V
Illumination :
Non-Illuminated
Reach Compliance Code :
Compliant
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Mounting Type :
Panel Mount
Body Height :
8.89mm
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Power Rating :
400 mVA
Grayhill
Datasheets
34ADP18T7M1QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"