34ADP18T7M1GT
Mfr.Part #
34ADP18T7M1GT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Plating :
Gold, Silver
Actuator Type :
Standard Round
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Body Breadth :
11.43 mm
Base Product Number :
34ADP
Radiation Hardening :
Series :
34A
Body Length or Diameter :
12.7mm
Voltage - Rated AC :
125V
Voltage Rating - AC :
125V
Termination Style :
Solder Lug
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Resistance :
0.01mOhm
Bushing Type :
Mount :
Panel
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Body Height :
8.89mm
Voltage Rating - DC :
28V
Grayhill
Current Rating :
5A
Actuator Length :
17.45mm
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Length - Termination :
0.156 inch
Center Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Termination Type :
Solder Lug
Mounting Feature :
Panel Mount
End Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Bushing Length :
0.448 inch
Terminal Length :
0.156 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Datasheets
34ADP18T7M1GT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"