34ADP16T2M2RT
Mfr.Part #
34ADP16T2M2RT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Contact Plating :
Gold
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Voltage - Rated DC :
20V
Termination Style :
PC Pin
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Body Height :
8.89mm
Voltage Rating - AC :
20V
Length - Termination :
0.25 inch
34ADP
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Bushing Length :
0.297 inch
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage - Rated AC :
20V
Bushing Type :
Body Breadth :
11.43 mm
Body Length or Diameter :
12.7mm
Contact Resistance :
0.01mOhm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Series :
34A
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - DC :
20V
Terminal Length :
0.25 inch
Grayhill
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Mount :
Panel
Illumination Voltage (Nominal) :
Actuator Length :
11.43mm
Termination :
PC Pin
Illumination Type, Color :
Datasheets
34ADP16T2M2RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"