34ADP16T1M7QT
Mfr.Part #
34ADP16T1M7QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Center Contact Plating :
Silver
Compliant
Max Voltage Rating (AC) :
250V
On-On
Contact Current(DC)-Max :
5A
Voltage Rating - DC :
28V
Body Height :
20.32mm
Body Breadth :
11.43 mm
1000000000Ohm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Current Rating :
5A
Termination :
PC Pin
Actuator Length :
11.43mm
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Lamp Type :
Mount :
Brackets, Panel, Vertical
TOGGLE SWITCH
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
COPPER ALLOY
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Body Length or Diameter :
12.7mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Illumination Voltage (Nominal) :
Voltage - Rated DC :
28V
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Length - Termination :
0.125 inch
Terminal Length :
0.125 inch
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Active
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Contact Resistance :
0.01mOhm
Voltage - Rated AC :
125V
Series :
34A
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Radiation Hardening :
No
Voltage Rating - AC :
125V
End Contact Plating :
Silver
PCB Hole Count :
8
Termination Style :
PC Pin
Toggle Switches
Contact Current(AC)-Max :
2A
Datasheets
34ADP16T1M7QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"