34ADP16T1M6GT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ADP16T1M6GT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Electrical Life :
40,000 Cycles
Features :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Illumination :
Non-Illuminated
RoHS :
Details
Voltage - Rated AC :
125V
Terminal Length :
0.125 inch
Circuit :
DPDT
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Actuator Finish :
Chrome
Bushing Thread :
Grayhill
Voltage Rating - AC :
125V
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Lamp Type :
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Power Rating :
400 mVA
Illumination Voltage (Nominal) :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Bulk
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Termination Style :
PC Pin
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle
Contact Function :
On-On
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Actuator Type :
Flatted
Body Height :
16.51mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Product Status :
Active
Actuator Length :
11.43mm
Base Product Number :
34ADP
PCB Hole Count :
8
Mount :
Brackets, Panel
Length - Termination :
0.125 inch
Contact Resistance :
0.01mOhm
Actuator :
TOGGLE
Illumination Color :
Housing Material :
Stainless Steel
Body Breadth :
11.43 mm
Termination Type :
Solder
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Current Rating :
5A
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Published :
Termination :
PC Pin
Sealing :
Epoxy
Body Length or Diameter :
12.7mm
Illumination Type, Color :
Contact Form :
DPDT
Switch Function :
On-On
Mounting Style :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
End Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Subcategory :
Switches
Voltage Rating - DC :
28V
Voltage - Rated DC :
28V
Ingress Protection :
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Brand :
Grayhill
Product Category :
Toggle Switches
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold, Silver
Radiation Hardening :
No
Series :
34A
Center Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Package :
Bulk
Product Type :
Toggle Switches
Datasheets
34ADP16T1M6GT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"