34ADP16B3M1QT
Mfr.Part #
34ADP16B3M1QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Contact Resistance :
0.01mOhm
Voltage - Rated DC :
28V
Body Height :
8.89mm
End Contact Plating :
Silver
Mounting Style :
Through Hole
Contact Function :
On-On
Contact Current(DC)-Max :
5A
Series :
34A
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact Plating :
Silver
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Terminal Length :
0.156 inch
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Published :
Termination Type :
Solder Lug
Current Rating :
5A
Voltage - Rated AC :
125V
Body Breadth :
11.43 mm
Radiation Hardening :
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
125V
Bushing Length :
0.28 inch
Illumination Color :
Length - Termination :
0.156 inch
ECCN Code :
EAR99
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Max Voltage Rating (AC) :
250V
On-On
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Illumination Voltage (Nominal) :
Mounting Type :
Panel Mount
Actuator Length :
11.43mm
Grayhill
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Voltage Rating - DC :
28V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Body Length or Diameter :
12.7mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Contact Current(AC)-Max :
2A
Mount :
Panel
Mounting Feature :
Panel Mount
Actuator Type :
Flatted
Datasheets
34ADP16B3M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"