34ADP15B9M1QT
Mfr.Part #
34ADP15B9M1QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Body Height :
8.89mm
Illumination Voltage (Nominal) :
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
28V
Center Contact Plating :
Silver
Termination Type :
Solder Lug
Contact Resistance :
0.01mOhm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Voltage Rating - AC :
125V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Published :
Ingress Protection :
Termination Style :
Solder Lug
Toggle Switches
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Contact Current(AC)-Max :
2A
Current Rating :
5A
Bushing Type :
Voltage - Rated AC :
125V
Bushing Length :
0.296 inch
Mount :
Panel
End Contact Plating :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Current(DC)-Max :
5A
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Actuator Type :
Standard Round
Series :
34A
Body Breadth :
11.43 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Max Current Rating :
5A
Actuator Length :
21.32mm
Depth :
11.81mm
Illumination :
Non-Illuminated
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Mounting Feature :
Panel Mount
Mounting Style :
Through Hole
Terminal Length :
0.156 inch
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Grayhill
Voltage Rating - DC :
28V
Length :
12.7mm
RoHS Compliant
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Datasheets
34ADP15B9M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"