34ADP15B7M7RT
Mfr.Part #
34ADP15B7M7RT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact Plating :
Gold
Contact Resistance :
0.01mOhm
PCB Hole Count :
8
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Terminal Length :
0.125 inch
Max Voltage Rating (DC) :
20V
TOGGLE
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Termination :
PC Pin
Series :
34A
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage - Rated DC :
20V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Voltage Rating - DC :
20V
Max Voltage Rating (AC) :
20V
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Mount :
Brackets, Panel, Vertical
Actuator Length :
21.32mm
Illumination Voltage (Nominal) :
Published :
Body Height :
20.32mm
Voltage - Rated AC :
20V
Mounting Style :
Through Hole
Bushing Length :
0.35 inch
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Termination Style :
PC Pin
Actuator Type :
Standard Round
Body Breadth :
11.43 mm
Voltage Rating - AC :
20V
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Length :
11.43mm
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Lamp Type :
Datasheets
34ADP15B7M7RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"